Detail

Zimní sporty: Co byste měli vědět, než se vydáte na svah?

Všichni milovníci zimních sportů a aktivit spojených se sněhem a ledem každý rok netrpělivě vyčkávají na první příležitost, kdy budou moci nasadit čepici, obléct si kombinézu a vyrazit na hory. Lyžování patří k nejoblíbenějším zimním sportům a Češi jsou známí svou oblíbeností tohoto sportu. Patříme k evropským státům, kde na počet obyvatel jsme po vysloveně alpských státech, kde je lyžování samozřejmé z důvodu výborných podmínek pro tyto sporty, na špičce oblíbenosti sjezdového a běžeckého lyžování. Někteří zůstávají věrní Česku, jiní vyrážejí za sněhem do zahraničí. Někdo má svá oblíbená lyžařská střediska, někdo rád poznává nová.

Než vyrazíte za sněhem a zimními radovánkami, je důležité se informovat o podmínkách, které jsou povinné v dané lokalitě. Pokud tedy budete cestovat zejména do zahraničí, je dobré vědět, co je povoleno, doporučeno a zakázáno, abyste se případně vyhnuli nepříjemnostem v podobě různých pokut. Ať už se vydáte lyžovat kamkoliv, je třeba znát pravidla a zákony, které v dané zemi v souvislosti s lyžováním platí. Víte například, kde je povinná lyžařská helma?

Pro informaci uvádíme nejoblíbenější zahraniční destinace a podmínky, které na jednotlivých svazích platí:

ITÁLIE

V Itálii platí od 1. ledna 2022 na základě schválené legislativy nová pravidla pro uživatele sjezdovek a lyžařských tratí. Mezi ty hlavní patří platné pojištění odpovědnosti, povinná helma pro mladší 18 let, zákaz jízdy pod vlivem alkoholu a drog nebo pravidlo omezené rychlosti a automatické spoluodpovědnosti v případě kolize na sjezdové trati, kdy nelze jednoznačně určit viníka. 

 Pojištění odpovědnosti

Každý uživatel sjezdovky musí mít uzavřené platné pojištění odpovědnosti, které kryje odpovědnost za škody nebo úrazy způsobené třetím osobám. V ČR bývá toto pojištění zpravidla součástí pojištění domácnosti nebo jej lze sjednat jako doplněk stávajícího pojištění. Doporučujeme mít u sebe doklad v papírové nebo digitální podobě. Případně lze pojištění zakoupit společně při pořizování skipasu přímo v Itálii. V případě absence platného pojištění hrozí dotyčnému odebrání skipasu a sankce ve výši 100 až 150 eur.

Povinná přilba pro osoby mladší 18 let
Všichni uživatelé sjezdovek mladší 18 let mají povinnost používat ochranné přilby (dle platné homologace). Toto pravidlo platí také pro vyznavače snowboardu, sáněk nebo bobů a neplatí pro běžecké lyžování. Sankce se pohybuje od 100 do 150 eur.

Zákaz jízdy pod vlivem alkoholu nebo drog
Platí přísný zákaz lyžování v podnapilém stavu v důsledku požití alkoholu nebo toxikologických látek. V případě kontroly a pozitivního testu hrozí dotyčnému pokuta až do výše 1000 eur, popř. trestní stíhání.

Sdílená odpovědnost
V případě nehody jsou účastníci automaticky v postavení spoluviníků a nesou stejnou měrou odpovědnost za vzniklé škody, pokud se neprokáže opak a nebude možné jednoznačně určit viníka nehody. Případné materiální škody nebo újma na zdraví budou hrazeny právě z povinného pojištění odpovědnosti viz výše.

Omezení rychlosti a povinnost opatrné jízdy
Rychlost musí být zvláště mírná v úsecích s omezeným výhledem, v blízkosti budov nebo překážek, na křižovatkách, v místech rozdvojení trati, v případě mlhy nebo špatné viditelnosti nebo velkého množství lyžařů, v úzkých místech trati nebo v přítomnosti začátečníků.

Lyžaři se musí chovat tak, aby s přihlédnutím ke svým technickým dovednostem, vlastnostem sjezdovky a okolní situaci neohrozili vlastní bezpečnost a ani bezpečnost ostatních. Platí i pro běžecké lyžování.

Zákaz zastavení
Lyžaři nesmí zastavovat ve zúžených místech trati, za terénní nerovností a všude tam, kde není dostatečná viditelnost. Lyžaři, kteří zastaví, musí zabránit ohrožení ostatních uživatelů a přesunout se na okraj sjezdovky. To platí i v případě pádu či nehody, kdy je nutné se přesunout na okraj sjezdovky. Lyžař, který vjíždí na sjezdovku po zastavení nebo ji opouští, se musí ujistit, že tak může učinit, aniž by ohrozil sebe nebo ostatní. Obdobné pravidlo platí také pro běžecké tratě.

RAKOUSKO

Na většině území platí povinné nošení helmy pro osoby do 15 let. Ve spolkových zemích Tyrolsko a Vorarlbersko na západě země jde jen o doporučení. Stejně jako u nás lze i v Rakousku zamířit na sjezdovku pod vlivem alkoholu. I přesto se konzumace výrazně nedoporučuje. Pojišťovny mohou odmítat vyplatit pojistné plnění, pokud jste jej požili. Doporučuje se dodržovat i pravidla povinná v Itálii.

FRANCIE

Ve Francii neexistují žádné obecně platné předpisy, které by definovaly povinnost lyžování nebo snowboardingu v přilbě, ale některé francouzské skiareály se řídí vlastními předpisy, proto je důležité vždy sledovat všechny podstatné informace platné přímo ve středisku, kde budete lyžovat.

 Francie má, jako jedna z mála zemí, při lyžování nulovou toleranci alkoholu. Při zavinění jakékoliv nehody je lyžař, u kterého se zjistí, byť zanedbatelné množství alkoholu v krvi, automaticky považován za viníka nehody. Obrovským strašákem je tučná pokuta, která se může vyšplhat až do výše 15 000 EUR.

ŠVÝCARSKO

Ve Švýcarsku není přímo nařízeno mít na zimní sporty přilbu a stejně tolerantní jsou i k požívání alkoholu, pokud je ale někdo tak zřízen, že je na něm na první pohled vidět opilost, musí počítat s tím, že bude vykázán z areálu a přijde o skipas.

SLOVENSKO

Alkohol není omezen, helmu mají povinnou lyžaři do 15 let věku.

SLOVINSKO 

Povinnost mít na svahu přilbu zde mají mladší 15 let, co se alkoholu týče, zde není přímo zakázán, ale lyžaři pod vlivem mohou být vykázáni ze sjezdovky a bude jim odebrán skipas. Můžete se zde navíc setkat i s namátkovými dechovými zkouškami prováděnými policií na sjezdovce.

POLSKO

Povinnost helmy pro mladistvé do 16 let, alkohol je tolerován do 0, 5 %.

ČESKÁ REPUBLIKA

U nás není alkohol na sjezdovce zakázán, ovšem to neznamená, že provozovatelé lyžařských areálů tolerují na mol opilé lyžaře, kteří svým chováním ohrožují ostatní.

Pro každého platí, že je povinen dodržovat návštěvní/provozní řád a pokud ho nedodržuje, může mu být odebrán skipas a může být ze sjezdovky vykázán.

Ačkoli horská služba odběry krve a test na alkohol u poraněných lyžařů neprovádí, pokud je viník či raněný viditelně pod vlivem, může k místu nehody přivolat policii. Pak hrozí lyžaři pokuta až 50 tisíc korun. V případě, že někoho zraní pod vlivem alkoholu, je to u soudu přitěžující okolnost.

Cestovní pojištění na zimní sporty je nezbytné!

Každý sport s sebou nese určité riziko, ale u těch zimních to platí dvojnásob! Nevytrénované nohy nás mohou zradit na bruslích i na lyžích, nárazy do stromu při sjezdu mohou vést k vážným zraněním a všudypřítomný led a námraza způsobí nehodu v okamžiku. Bez kvalitního cestovního pojištění byste museli veškeré výdaje na ošetření v zahraničí platit sami, a to opravdu nechcete – i ty nejbanálnější zákroky totiž mohou vyjít i na stovky tisíc korun! Cestovní pojištění kryje výdaje v řádu stovek tisíc korun, a přitom stojí jen pár korun na den!  V rámci Evropské unie sice platí zdravotní pojištění díky Evropskému zdravotnímu průkazu. To nám ovšem zajistí pouze základní nezbytné ošetření v omezeném rozsahu. Nevztahuje se tedy na případné ošetření mimo státní zdravotnická zařízení, případnou spoluúčast na léčbě, která je v zahraničí běžná nebo repatriaci zpět do ČR v případě potřeby nebo zásah horské služby.

Právě proto je důležité myslet na své komplexní zajištění formou komerčního cestovního pojištění do zahraničí, které vám všechny tyto položky pokryje. Sjednat byste si ho měli zvláště v případech, kdy se za hranice chystáte za sportem. V takovém případě je cestovní pojištění přímo nezbytné.

Připojištění pro rizikové a extrémní sporty

Pojišťovny kromě klasického cestovní pojištění, které kryje běžné zimní sporty, nabízí také připojištění v případě, že provozujete nějaký rizikový či extrémní sport. Přestože se v jednotlivých případech mohou pohledy pojišťoven lišit, rozhodně se předem informujte. Mezi rizikový sport totiž patří například hokej! Pokud se tedy chystáte tento oblíbený sport v zimě hrát, počítejte s připojištěním, které bude asi dvojnásobné oproti běžnému pojištění zimních sportů.

U extrémních sportů, jako je akrobatické lyžování nebo ledovcová turistika je cena dokonce až o 200 % vyšší.

Abychom jakoukoliv dovolenou, na kterou se zajisté všichni těšíme, strávili v klidu a v pohodě, je ideálním společníkem na cesty naše roční karta cestovního pojištění. Je vytvořená speciálně a pouze pro naše klienty ve spolupráci s pojišťovnou UNIQA. Nabízí komplexní cestovní pojištění, včetně zimních sportů. Nemusíte se v průběhu roku o nic starat, nemusíte před každou cestou myslet na to, že ještě musíte sjednat pojištění. Pokud se rozhodnete, že si na 1 den zajedete zalyžovat do sousedního Rakouska, víte, že pojištění máte. Roční karty cestovního pojištění se staly velice vyhledávané, využívá je stále více klientů. Ušetřete si starosti a buďte také jedněmi z nich!  Kartu lze získat pouze prostřednictvím našich makléřů.  

Naše karta cestovního pojištění by Vám neměla chybět! Požádejte o ni ihned na: benefity@respect.cz

VÝHODY KARTY:

  • Pojištěny zimní sporty
  • Neomezený počet výjezdů
  • Pojištění platí pro celou rodinu
  • Limity léčebných výloh pro každou pojištěnou osobu
  • Zubní ošetření do limitu léčebných výloh
  • Pojištěny všechny typy cest – turistické, pracovní – nemanuální, studentské
  • Možnost připojištění extrémních sportů
  • Varianta Platinum obsahuje i pojištění storna zájezdu
  • Bezkonkurenční cena

Máte zájem o sjednání cestovního pojištění na míru? Neváhejte nás kontaktovat.

V galerii můžete nahlédnout na srovnání naší prémiové roční karty s nabídkou na trhu.

Zároveň přikládáme 10 pravidel podle Mezinárodní lyžařské federace, kterými by se měl každý lyžař řídit (zdroj: Horská služba ČR).

Nastavení soukromí a cookies 🍪

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

 

Následující volbou souhlasíte s našimi zásadami ochrany osobních údajů a cookies. Svá nastavení můžete kdykoli změnit.