5 nejčastějších chyb při sjednání pojištění majetku firem
Chybovat je lidské, ale v pojištění majetku chybovat nechcete. Hodně by se vám to totiž prodražilo. Zeptali jsme se proto našich pojišťovacích specialistů, v čem firmy nejvíce chybují při sjednávání pojištění.
1. Časová cena vs. nová cena
V pojistné smlouvě se můžete setkat s označením časová, nebo nová cena. Jde o zásadní termíny, které ovlivňují výši pojistného plnění.
Časová cena je hodnota, kterou má majetek bezprostředně před pojistnou událostí (při zohlednění jeho stáří a opotřebení). Nová cena je cena, za kterou je možné věc koupit v nové, neopotřebené podobě.
Příklad:
Vlastníte les a zpracováváte dřevo. Vybudujete pilu a pojistíte ji. O čtyři roky později se pila nenávratně poškodí.
Pokud máte pojištění sjednané na novou cenu, vybudujete si novou pilu.
Jestliže máte pojištění sjednané na časovou cenu, pojišťovna vám vypočítá míru opotřebení pily a vyplatí plnění v časové ceně.
2. Nedostatečné pokrytí možných rizik
Dost možná vám dává smysl pojistit se jen na rizika, která vašemu majetku skutečně hrozí. Ale někdy to nemusíte dobře odhadnout.
Trefným příkladem je pojištění proti povodni a záplavě. Pokud se vaše nemovitost, například sídlo advokátní firmy, nachází mimo povodňovou oblast, je logické, že nechcete platit pojištění proti povodni.
Jenže záplava vám hrozí i zde. Stačí, aby po vydatném dešti došlo k zaplavení a poškození vaší nemovitosti a věcí v ní umístěných.
Proto raději s pojišťovacím specialistou proberte, co přesně jednotlivé termíny znamenají a zkonzultujte, co vyloučit a co do pojištění zahrnout.
3. Výluky
Výluky označují situace, na které se pojištění nevztahuje. Jejich výčet je uvedený v pojistných podmínkách, které jsou součástí pojistné smlouvy.
4. Podpojištění
Řada lidí si myslí, že po uzavření pojistné smlouvy mají hotovo. Tak to ale není – čas od času je potřeba pojistnou smlouvu aktualizovat. Týká se to jak pojištění nemovitosti, tak i pojištění movitých věcí, konkrétně částky, na kterou jsou pojištěny. Hodnoty majetku totiž za poslední roky výrazně vzrostly.
Příklad:
Sdružení vlastníků bytových jednotek vlastní bytový dům. V roce 2018 budovu pojistili na 50 milionů korun, tedy aktuální stavební hodnotu v daném roce. V roce 2023 došlo k výbuchu plynu a poškození budovy.
V průběhu šetření škody se zjistilo, že hodnota bytového domu značně převyšuje nastavenou pojistnou částku a pojišťovna přikročila ke snížení pojistného plnění. Tato částka však kvůli podpojištění plně nekompenzovala náklady vynaložené na opravu domu.
TIP: Doporučujeme pravidelnou kontrolu a aktualizaci pojistné částky.
5. Chybějící pojištění nového majetku
Často se stává, že podnikatelé pořídí majetek, ale zapomenou si ho pojistit.
Příklad:
Majitel pekárny uzavřel pojistnou smlouvu a veškerý hodnotnější majetek, zejména stroje a výrobní linky, si pojistil. Po čase investoval do nové pece, ale zapomněl ji doplnit do pojištění. Pokud by jeho provozovna vyhořela, dostane plnění za ostatní stroje a linky, ale ne za dodatečně pořízenou pec.
Poradíme ohledně pojištění majetku
Pokud jste firma, nebo OSVČ rádi vám s pojištěním majetku pomůžeme. Nezávazně s vámi probereme možnosti a doporučíme vhodné produkty od pojišťoven. Známe totiž jejich produkty, podmínky i výluky.
S klienty jsme v kontaktu i po uzavření pojištění. Pravidelně vás budeme kontaktovat a pomůžeme s nastavením aktuální hodnoty nemovitosti, abyste předešli případnému podpojištění.
V případě pojistné události vám bude k dispozici náš likvidátor. To je specialista, který vás zastupuje při jednání s pojišťovnou. Vy si ušetříte čas i nervy a vyřízení pojistné události je zpravidla rychlejší.
Napište nám a probereme vše potřebné.
TIP: Pokud vlastníte nemovitost, vždy za ni ručíte a stát se může ledasco. Abyste předešli možným rizikům, doporučujeme spolu s pojištěním majetku sjednat také pojištění odpovědnosti.